Bilgi Panosu

SAYIN: HASTAMIZ

Ameliyat sonrası idrar sondanız yerinde olarak uyanacaksınız, bu sonda aşağıdan yapılan ameliyatlarda idrar torbanızın dinlenmesi ve idrar toplanmasına bağlı ameliyat yerinin zarar görmemesi için uygulanmaktadır. 

Sonda 48 saat veya daha fazla kalabilir. Devamlı idrar hissi bu sondaya bağlı olabilir. Lütfen bizi haberdar ediniz. 

Sonda çıkarıldıktan sonra idrar yaparken bazı rahatsızlıklar ve kesik kesik gelme yakınmaları olabilir. Bu dönemde bol su içmenizi önerir, idrar yollarının temizlenmesini öneririz. 

Eve çıktıktan sonra idrar alışkanlıklarınız hemen düzelmeyebilir. Gece idrara kalkma ve sık idrara çıkma olabilir. ılk 10 günlük süreyi geçirdikten sonra idrarınızı tutmaya ve sıkışmaya çalışarak egzersiz yapabilirsiniz.ıdrarınızın olmadığı dönemlerde idrarınızı tutuyor gibi yapabilir ve hatta bunu sayabilirsiniz. Bu uygulamayı yorulana kadar yapabilirsiniz. Gün içerisinde en az 3-4 kere bu egzersizleri yapmaya çalışınız. 

 

Ameliyat sonrası ilk 10 gün içerisinde leke tarzında kanamalar 1 veya daha fazla olabilir.Bu kanamalar sürekli ve 10 günden fazla olduğu hallerde bizi aramanızı rica ederim. 

Hastaneden taburcu olduktan sonra ilk 2 hafta evde gün içerisinde 2 saat dinlenmeniz yararlıdır. 

 

Eve çıktıktan sonra ; 

-Ayaktan duş almanızda sakınca yoktur.

-Barsak fonksiyonlarının düzene girmesini takiben ,öğünlerde ağır olmamak şartıyla posadan zengin ( zeytinyağlı ve meyve) gıdalar ve bol sıvı alınması önerilir. 

Daha sonra arzu edildiği sayıca ve sürece duş şeklinde yıkanma ilk 3 hafta içerisinde önerilir. Eve ait işlerin 4 hafta süresince yapılmaması önerilir. 

 

Merdiven inme ve çıkma dışında uzun yürüyüşler, ata, bisiklete binme gibi aktiviteler 6 hafta süre ile yapılmamalıdır. Ameliyat sonrası 12 hafta içerisinde alışveriş paketleri dahil ev içerisinde ağırlık taşınmaması gerekir. İş hayatına 4-6 hafta sonra dönülmesinde engel yoktur.

 

Ameliyat sonrası ağır spor aktiviteleri 12 hafta sonra önerilir. Ameliyat sonrası yer egzersizleri bel ağrılarına ve karın kaslarının gevşememesine yararlı olacaktır.Kendinizi yormayacak şekilde yürüyüşler, devamlı istirahat ve ev içinde oturmanızdan daha faydalı olacaktır. Korse kullanımı karın kaslarınızın daha fazla tembelleşmesine neden olarak vucudunuz toparlanmasını geciktirecektir. 

 

Ameliyat sonrası 10.haftadan itibaren cinsel temasa izin verilir.

 

Ameliyat sonrası ilk kontrol 4 hafta sonra ilk kontrole gelmeniz uygundur. Yukarıdaki bilgiler dışında sorunlarınız için iletişim bölümündeki numaraları arayabilirsiniz.. 

Ailece sağlıklı mutlu yıllar diler, acil şifalar dilerim.